Zaproszenie na Zlot Stulecia ZHP - KRAK脫W 2010 Dodane przez Hufiec dnia 21.09.2009 00:00:00
W rozwini臋ciu newsa wi臋cej informacji
Rozszerzona zawarto舵 newsa
JUBILEUSZOWY ZLOT
HARCERSTWA POLSKIEGO
KRAK脫W 2010
1. CELE ZLOTU.
1. Podsumowanie programu na 100 lecie harcerstwa realizowanego w dru偶ynach ZHP
2. Wzmocnienie wyrazisto艣ci wychowawczej ZHP
3. Wzmocnienie identyfikacji i wi臋zi harcerek i harcerzy (instruktorek i instruktor贸w) z ca艂膮 organizacj膮 oraz 100-letni膮 przesz艂o艣ci膮 ruchu harcerskiego
4. Wskazanie kierunk贸w rozwoju harcerstwa w nowym stuleciu
2. TERMIN.
Zlot rozpoczyna si臋 16.08.2010. (poniedzia艂ek), a ko艅czy 24.08.2010. (wtorek)
3. MIEJSCE.
Miejscem, w kt贸rym odbywa膰 si臋 b臋dzie Zlot jest: Miasto Krak贸w, B艂onia i ich okolice.
Uczestnicy zakwaterowani b臋d膮 w miasteczku namiotowym na terenie B艂o艅.
Zuchy i cz艂onkowie Nieprzetartego Szlaku – zakwaterowani w pobliskich szko艂ach, przedszkolach.
Seniorzy – zakwaterowanie w akademikach
4. KOMENDA ZLOTU
hm. Krzysztof Budzi艅ski Komendant Zlotu
hm. Anna Peterko Zast臋pca Komendanta Zlotu ds. organizacyjnych
hm. Emilia Kulczyk-Prus Zast臋pca Komendanta Zlotu ds. programowych
hm. Rafa艂 Bednarczyk Kontakty zewn臋trzne
hm. Tomasz Cieplucha Szef s艂u偶b zlotowych:
phm. Ronald Kasowski Naczelny Kapelan
5. UCZESTNICY.
W ca艂ym Zlocie uczestniczy膰 b臋d膮 harcerki i harcerze, harcerki i harcerze starsi, w臋drowniczki i w臋drownicy oraz instruktorki i instruktorzy. W wybranych elementach, w okre艣lonym czasie uczestniczy膰 b臋d膮 ponadto zuchy, cz艂onkowie dru偶yn Nieprzetartego Szlaku i seniorzy.
5.1. Grupy uczestnik贸w
• Uczestnik zast臋pu dru偶yny zlotowej (w wieku od 10 do 25 lat)
• Zast臋powy/dru偶ynowy dru偶yny zlotowej (pe艂noletni instruktor ZHP)
5.1. Ilo艣膰 i spos贸b zorganizowania uczestnik贸w
• Zlot planowany jest na oko艂o 10 000 uczestnik贸w.
• B臋d膮 zorganizowani w 17 gniazd chor膮gwianych skupiaj膮cych dru偶yny zlotowe z w艂asnego terenu dzia艂ania.
• Podstawow膮 jednostk膮 organizacyjn膮 zlotu b臋dzie 40–osobowa dru偶yna zlotowa sk艂adaj膮ca si臋 z 4 dziesi臋cioosobowych zast臋p贸w
• Na terenie gniazd chor膮gwianych zakwaterowane b臋d膮 tak偶e dru偶yny skautowe uczestnicz膮ce w Zlocie wraz z polskimi dru偶ynami gospodarzy.
6. ZG艁OSZENIA
• Wszystkie zg艂oszenia musz膮 zosta膰 potwierdzone przez macierzyste Komendy Chor膮gwi.
• Zg艂oszenia na Zlot odbywaj膮 si臋 poprzez ewidencj臋 ZHP, ka偶dy uczestnik Zlotu jest zweryfikowany poprzez wpisanie do ewidencji przez odpowiedniego wg przydzia艂u s艂u偶bowego administratora danych osobowych ZHP.
• Dru偶yna zlotowa powinna by膰 jak najbardziej jednolita, czyli by膰 reprezentacj膮 dru偶yny, szczepu lub hufca. Dru偶yna od chwili rekrutacji przygotowuje si臋 do Zlotu w swoim gronie, realizuj膮c zadania przedzlotowe.
• Ka偶demu hufcowi przys艂uguje prawo wystawienia przynajmniej 1 dru偶yny zlotowej.
W uzasadnionych przypadkach mo偶liwe jest tworzenie dru偶yn sk艂adaj膮cych si臋 z zast臋p贸w pochodz膮cych z kilku hufc贸w.
7. TERMINARZ PRZYGOTOWA艃
• Popularyzacja zg艂osze艅 dru偶yn zlotowych: II po艂owa wrze艣nia – pa藕dziernik 2009
• Termin zg艂osze艅: 1-30 listopada 2009
• Przygotowania do zlotu w dru偶ynach zlotowych – 1 grudnia 2009 – 30 czerwca 2010
• W臋dr贸wki przedzlotowe dru偶yn (zast臋p贸w) zlotowych – 1 – 31 lipca 2010
8. ODP艁ATNO艢膯 - WPISOWE.
Odp艂atno艣膰 uczestnika za udzia艂 w zlocie sk艂ada si臋 z dw贸ch cz臋艣ci: wpisowego za udzia艂 w zlocie i koszt贸w chor膮gwianych obejmuj膮cych koszt transportu uczestnik贸w, sprz臋tu i innych (ustalanych odr臋bnie przez ka偶d膮 chor膮giew, sugerujemy aby kwota nie przekracza艂a 150 z艂)
• Wpisowe uczestnika na Zlot wynosi - 450 z艂.
Terminy wp艂at wpisowego
kwota Hufiec Chor膮giew Na konto Zlotu
Zaliczka – I rata 100 z艂 do 15.12.2009. do 31.12.2009. do 15.01.2010.
II rata 200 z艂 do 15.02.2010. do 28.02.2010. do 15.03.2010.
III rata 150 z艂 do 30.04.2010. do 15.05.2010. do 31.05.2010.
W przypadku rezygnacji z udzia艂u do dnia 31.05.2010. organizator zwraca wniesion膮 odp艂atno艣膰 po potr膮ceniu kwoty 100 z艂, po tym terminie organizator potr膮ci kwot臋 na w wysoko艣ci 50 % wpisowego, tj. 225 z艂
9. W ramach wpisowego organizator zapewnia:
- miejsce na rozstawienie namiot贸w (miejsce obozowania),
- infrastruktur臋 bytow膮 i sanitarn膮 na terenie zlotu
- pe艂ne, ca艂odzienne wy偶ywienie w formie produkt贸w/p贸艂produkt贸w do samodzielnego przygotowania 艣niada艅, drugich 艣niada艅 i obiadokolacji przez dru偶yn臋
- program w zlotowych centrach programowych,
- wyprawk臋 zlotowicza,
- wyprawk臋 dru偶yny,
- ubezpieczenie NNW (zawarte na czas od 14.08. do 26.08., obejmuj膮ce podr贸偶 i wszystkie przedsi臋wzi臋cia podczas zlotu).
10. SYSTEM ORGANIZACYJNY FUNKCJONOWANIA ZLOTU.
W Zlocie bior膮 udzia艂 zast臋py 10–cio osobowe (9 uczestnik贸w oraz 1 pe艂noletni instruktor ZHP). Jest to podstawowa jednostka organizacyjna Zlotu. Zast臋py uczestnicz膮 w zaj臋ciach. Ilo艣膰 cz艂onk贸w zast臋pu jest rygorystycznie przestrzegana. Cztery zast臋py tworz膮 dru偶yn臋 zlotow膮. Dru偶yny zlotowe mog膮 by膰 wymieszane pod wzgl臋dem narodowo艣ci. Dru偶yny zlotowe tworz膮 obozy oko艂o 500-1000 osobowe tzw. gniazda zlotowe. Ka偶de gniazdo ma swoj膮 obrz臋dowo艣膰 oraz elementy programowe. Tworzy te偶 w艂asn膮 pionierk臋 zwi膮zan膮 z pionierk膮 (wystrojem) obowi膮zuj膮cym na ca艂ym Zlocie. Na czele ka偶dego gniazda stoi komendant i komenda – powo艂ywane przez komend臋 chor膮gwi. Za budow臋 i wyposa偶enie gniazda odpowiadaj膮 komendy chor膮gwi. Ka偶de gniazdo ma do dyspozycji przypisane do siebie toalety, kontenery sanitarne, kontenery na 艣mieci, umywalnie polowe, miejsce do zmywania naczy艅.
11. WY呕YWIENIE.
Wy偶ywienie obejmuje 3 podstawowe posi艂ki oraz podwieczorek (owoc) - przygotowywane przez dru偶yny z produkt贸w dostarczanych do gniazd (produkty b臋d膮 dostarczane do gniazd w godzinach wczesno rannych),
- 艣niadanie
- drugie 艣niadanie i podwieczorek w formie suchego prowiantu do zjedzenia podczas zaj臋膰 programowych
- obiadokolacj臋 na ciep艂o przygotowywan膮 w kuchniach na terenie biwak贸w dru偶yn, samodzielnie przez dru偶yny zlotowe.
12. WYPRAWKA.
- WYPRAWKA INDYWIDUALNA
- WYPRAWKA DRU呕YNY CZYLI WYPOSA呕ENIE KUCHNI I STO艁脫WKI
13. PROGRAM ZLOTU:
Program Zlotu realizowany b臋dzie przy wsp贸艂udziale programowej kadry chor膮gwianej. Ka偶da z chor膮gwi przygotowuje w ramach ka偶dego z blok贸w programowych zaj臋cia dla 80 os贸b (8 zast臋p贸w). Osoby przygotowuj膮ce zaj臋cia planuj膮 je tak, by odpowiada艂y one poszczeg贸lnym grupom metodycznym. Na program Zlotu sk艂adaj膮 si臋:
13.1. Bloki programowe
- W zielone gramy
Jest to blok upowszechniaj膮cy wiedz臋 o 艣wiecie przyrody – zar贸wno przyrody o偶ywionej jak i nieo偶ywionej. Tu harcerze zdob臋d膮 wiedz臋 w zakresie przyrodoznawstwa.
- Piastuni patriotyzmu
Jest to blok programowy, w kt贸rym si臋gniemy do roli i historii or臋偶a polskiego. Tutaj harcerze dowiedz膮 si臋 jak mog膮 dzia艂a膰 na rzecz obrony narodowej i bezpiecze艅stwa powszechnego.
- W kr臋gu przyja藕ni
To blok, w kt贸rym podczas zaj臋膰 upowszechniane b臋d膮 zasady wolno艣ci i praw cz艂owieka oraz swob贸d obywatelskich. W kr臋gu przyja藕ni to tak偶e zaj臋cia prze艂amuj膮ce bariery mi臋dzykulturowe, mi臋dzywyznaniowe czy te偶 podzia艂y rasowe.
- My z tej ziemi
W tym bloku programowym znajd膮 si臋 zaj臋cia dotycz膮ce tradycji i dziedzictwa narodowego jak r贸wnie偶 harcerskiego – wytworzonego przez 100 lat naszej dzia艂alno艣ci na ziemiach polskich.
- Zdobywcy szczyt贸w
To blok programowy, w kt贸rym nacisk k艂adziemy na rozw贸j fizyczny uczestnik贸w zaj臋膰. Tutaj ka偶dy b臋dzie m贸g艂 uczestniczy膰 w r贸偶norodnych zaj臋ciach sportowych – zar贸wno dotycz膮cych dyscyplin sportowych dzisiaj uprawianych jak i tych ju偶 zapomnianych.
- Razem po zdrowie
Tu uczestnicy trafia na r贸偶norodne zaj臋cia promuj膮ce zdrowy styl 偶ycia, zaj臋cia b臋d膮ce programem profilaktycznym, dotycz膮ce zdrowego 偶ywienia, jak r贸wnie偶 takie, na kt贸rych zdob臋d膮 umiej臋tno艣ci w udzielaniu pierwszej pomocy przed medycznej.
13.2. Program wieczorny.
Wieczorem odbywa膰 si臋 b臋d膮 zaj臋cia niebiletowane: w gniazdach, w oparciu o scen臋 g艂贸wn膮 oraz o Plazz臋. Zaj臋cia b臋d膮 mie膰 bardzo zr贸偶nicowany charakter – kulturalny, refleksyjny, rozrywkowy.
13.3.Plazza
Miejsce zaj臋膰 niebiletowanych, w kt贸rym w ci膮gu ca艂ego dnia, stale co艣 si臋 dzieje – od gier i zabaw logicznych, poprzez herbaciarni臋 czy ku藕nice.
13.4. Zlotowe Ceremonie
Najwa偶niejsze wydarzenia Zlotu to: Ceremonia Otwarcia Zlotu (16 sierpnia), Ceremonia Zamkni臋cia Zlotu (24 sierpnia), Nabo偶e艅stwo Ekumeniczne (21 sierpnia, wieczorem), msza 艣wi臋ta (22 sierpnia) oraz Harcerski Jarmark po艂膮czony z Dniem Grunwaldzkim (na Rynku Starego Miasta).
13.5. W臋dr贸wka.
Lipcowe w臋dr贸wki przedzlotowe – zach臋cenie dru偶yn zlotowych i sta艂ych do nawi膮zania kontaktu z 3 nieznanymi 艣rodowiskami podczas obozu dru偶yny lub w臋dr贸wek przed Zlotem.
13.6. „Smok wawelski” - program dla zuch贸w. Specjalnie przygotowany jeden dzie艅 gier i zabaw na zlocie adresowany dla zuch贸w. W pozosta艂e dni zuchy uczestnicz膮 w zaj臋ciach zlotowych.
13.7. „Krak 2010” - program dla senior贸w. 3-dniowa propozycja programowa dla senior贸w harcerskich oraz 艂膮cz膮ca senior贸w z zast臋pami zlotowymi.
13.8.”Na Nieprzetartym Szlaku” – program dla 艣rodowisk Nieprzetartego Szlaku. Cz臋艣膰 programu zlotu przygotowana specjalnie dla dru偶yn NS. Cz艂onkowie dru偶yn NS w pozosta艂e dni uczestnicz膮 w zaj臋ciach zorganizowanych w ramach blok贸w programowych.
13.9. „W Grodzie Kraka 2010” czyli harcerska s艂u偶ba na rzecz miasta. Ka偶dy zast臋p zlotowy wykona prac臋 spo艂eczn膮 na rzecz spo艂ecze艅stwa miasta Krakowa w porozumieniu z w艂adzami miasta.
13.10. Krakowska Odznaka Przyja藕ni
Odznaka zlotowa do zdobycia przez zast臋py, kt贸re w celu realizacji wymaga艅 odznaki zlotowej b臋d膮 mog艂y miesza膰 si臋 mi臋dzy 艣rodowiskami. Plakietk臋 zdobywa si臋 indywidualnie.
13.11. Projekty zlotowe.
Projekt – PRACA NAD SOB膭, BRATERSTWO I S艁U呕BA
Miejsce gdzie b臋dzie mo偶na zobaczy膰 dokonania dru偶yn pracuj膮cych z propozycj膮 programow膮 na 100 lecie harcerstwa. Tam r贸wnie偶 odb臋dzie si臋 podsumowanie propozycji programowej w oparciu o zaj臋cia oraz spotkania z ciekawymi postaciami.
Projekt - ZLOTOWE CENTRUM KONFERENCYJNE.
Codziennie odb臋dzie si臋 1 lub 2 formy doskonal膮ce dla instruktor贸w: konferencje, warsztaty, seminaria. S膮 one tak偶e biletowane. Udzia艂 w nich mog膮 wzi膮膰 tak偶e osoby zainteresowane, kt贸re nie s膮 uczestnikami Zlotu. Adresowane s膮
do w臋drownik贸w, instruktor贸w i senior贸w oraz do ca艂ej kadry ZHP.
Projekt - CENTRUM DUCHOWE.
NABO呕E艃STWO EKUMENICZNE PO艁膭CZONE Z EKUMENICZN膭 MODLITW膭 M艁ODYCH
O POK脫J.
W czasie Zlotu (sobota 21 sierpnia 2010, wiecz贸r) zostanie zorganizowane nabo偶e艅stwo ekumeniczne, na kt贸re zostan膮 zaproszeni wszyscy ch臋tni uczestnicy Zlotu.
Projekt – HARCERSKA MAPA POLSKI.
Na wielkiej wcze艣niej przygotowanej mapie (konturze) Polski, patrole przyczepi膮 naszywki swojej dru偶yny, szczepu, hufca, chor膮gwi. Stworzymy w ten spos贸b Harcersk膮 Map臋 Polski. W wersji elektronicznej mapa ta znajdzie si臋 podczas Zlotu na stronie internetowej.
Projekt – SKAUTOWA KROPLA KRWI
Akcja oddawania krwi przez pe艂noletnich uczestnik贸w Zlotu.
Projekt – OLIMPIADA ZLOTOWA
Przez 5 dni zlotowych odbywa膰 si臋 b臋d膮 r贸偶norodne konkurencje sportowe (zespo艂owe i indywidualne), w kt贸rych udzia艂 b臋d膮 mogli wzi膮膰 zar贸wno pojedynczy harcerze jak i ca艂e zast臋py zlotowe.
Projekt - MUZEUM HARCERSTWA
Wystawa przygotowana przez Muzeum Harcerstwa prezentuj膮ca 100 lat harcerstwa na ziemiach polskich
14.PION ORGANIZACYJNY :
14.1. Biuro Zlotowe
Zapewnienie sprawnej rejestracji uczestnik贸w i kadry zlotu przed zlotem oraz w trakcie przyjazdu na zlot. 艢cis艂e powi膮zanie i wsp贸艂dzia艂anie z informatykami zlotu oraz HSP. Dru偶yna Sztabowa obs艂uguj膮ca Biuro podczas zlotu.
14.2. Go艣cie odwiedzaj膮cy Zlot
Zlot b臋dzie otwarty dla odwiedzaj膮cych, dla grup po wcze艣niejszej rejestracji, po wykupieniu karty wst臋pu. Karta upowa偶nia膰 b臋dzie do zwiedzania terenu Zlotu oraz udzia艂u w zaj臋ciach otwartych. Koszt karty wst臋pu wyniesie 10,00 z艂. Zwiedzaj膮cy otrzymuj膮 identyfikator i przewodnik po zlocie. Zwiedzanie odbywa膰 si臋 b臋dzie w grupach pod opiek膮 przewodnika
14.3. Zlotowe Sukiennice
Centrum handlowo-gastronomiczne znajduj膮ce si臋 terenie Zlotu.
14.4. Bezpiecze艅stwo – zlot zlokalizowany jest na terenie otwartym, otoczonym ruchliwymi ci膮gami komunikacyjnymi. W celu zapewnienia uczestnikom zlotu warunk贸w bezpiecze艅stwa przez ca艂y czas pobytu po偶膮danym jest zamkni臋cie dla ruchu ul. 3 Maja, w tym zawieszenie na czas zlotu kursowania linii tramwajowych. Teren zlotu powinien zosta膰 w estetyczny spos贸b ogrodzony – zamkni臋ty od strony ul. Focha i ul. Piastowskiej, tworz膮c w ten spos贸b ca艂o艣膰 z Parkiem im. H. Jordana.
Dla potrzeb zabezpieczenia powo艂ana zostanie Harcerska S艂u偶ba Porz膮dkowa, wsp贸艂pracuj膮ca
z policj膮, stra偶膮 miejsk膮, stra偶膮 po偶arn膮, itp.
14.5. Radiostacja Harcerska
Stacja nadaj膮ca zlotowy program na okoliczno艣ciowej cz臋stotliwo艣ci i w internecie
14.6. Poczta Harcerska
Organizacja przesy艂ek nadawanych z terenu zlotu, druki okoliczno艣ciowe
14.7. Punkt Medyczny :
Naczelny Lekarz Zlotu
Zespo艂owi lekarzy szefuje Naczelny Lekarz Zlotu. Podlegaj膮 mu te偶 ratownicy medyczni pracuj膮cy na Zlocie, pe艂ni膮cy s艂u偶b臋 na 3 zmiany- zmiana pracuj膮ca, czuwaj膮ca i odpoczywaj膮ca.
Szef Ratownik贸w – kieruj膮cy grup膮 ratownik贸w medycznych ZHP